Bir ilişki sona erdiğinde iyileşme zaman alabilir. Bir ayrılık veya boşanma, hayattaki en stresli ve duygusal deneyimlerden biri olabilir. Ayrılmanın nedeni ne olursa olsun ve isteseniz de istemeseniz de bir ilişkinin sona ermesi tüm dünyanızı alt üst edebilir. Her türlü acı verici ve rahatsız edici duyguyu tetikleyebilir.

  Bir ilişki artık iyi olmadığında bile, boşanma veya ayrılık son derece acı verici olabilir çünkü sadece ortaklığın değil, aynı zamanda paylaştığınız hayallerin ve taahhütlerin de kaybını temsil eder. Romantik ilişkiler, yüksek bir heyecan ve gelecek için umutlarla başlar. Bir ilişki başarısız olduğunda, derin bir hayal kırıklığı, stres ve keder yaşarız.

  Bir ayrılık veya boşanma, sizi keşfedilmemiş bir bölgeye fırlatır. Her şey bozulur: rutininiz, sorumluluklarınız, eviniz, aile, arkadaşlarla ilişkileriniz ve hatta kimliğiniz. Ayrılık, gelecekle ilgili belirsizliği de beraberinde getirir. Partneriniz olmadan hayat nasıl olacak? Başka birini mi bulacaksın? Sonunda yalnız mı kalacaksın? Bu bilinmeyenler genellikle mutsuz bir ilişkide olmaktan daha kötü görünebilir.

  Bu acı, aksama ve belirsizlik, bir ayrılıktan veya boşanmadan kurtulmanın zor olabileceği ve zaman alabileceği anlamına gelir. Ancak, bu zor deneyimin üstesinden gelebileceğinizi ve hatta yenilenmiş bir umut ve iyimserlik duygusuyla yola devam edebileceğinizi kendinize hatırlatmaya devam etmek önemlidir.

  Keder, kayba karşı doğal bir tepkidir ve bir aşk ilişkisinin dağılması veya boşanmak birden fazla kayıp içerir:

  • Arkadaşlık ve paylaşılan deneyimlerin kaybı.
  • Destek kaybı, finansal, entelektüel, sosyal veya duygusal olabilir.
  • Umutların, planların ve hayallerin kaybı.

  Bu kayıpların acısını hissettirmesine izin vermek korkutucu olabilir. Duygularınızın dayanamayacak kadar yoğun olacağından veya sonsuza kadar karanlık bir yerde sıkışıp kalacağınızdan korkabilirsiniz. Sadece yas tutmanın iyileşme süreci için gerekli olduğunu unutmayın. Kederin acısı, tam olarak eski ilişkiyi bırakmanıza ve devam etmenize yardımcı olan şeydir. Keder ne kadar güçlü olursa olsun, sonsuza kadar sürmeyecek.

  Ayrılıktan sonra, duygularınızla savaşmayın. Çok fazla iniş çıkışlar yaşamanız ve öfke, küskünlük, üzüntü, rahatlama, korku ve kafa karışıklığı gibi birçok çelişkili duyguyu hissetmeniz normaldir. Bu duyguları tanımlamak ve kabul etmek önemlidir. Bu duygular genellikle acı verici olsa da onları bastırmaya veya görmezden gelmeye çalışmak sadece yas sürecini uzatacaktır.

  Nasıl hissettiğiniz hakkında konuşun. Başkalarıyla duygularınız hakkında konuşmak sizin için zor olsa bile, yas tutarken bunu yapmanın bir yolunu bulmak çok önemlidir. Başkalarının duygularınızın farkında olduğunu bilmek, acınızla daha az yalnız hissetmenizi sağlayacak ve iyileşmenize yardımcı olacaktır. Günlük yazmak da duygularınız için yararlı bir çıkış noktası olabilir.

  Devam etmenin nihai hedef olduğunu unutmayın. Duygularınızı ifade etmek sizi bir şekilde özgürleştirecektir ancak olumsuz duygular üzerinde durmamak ya da durumu aşırı analiz etmemek önemlidir. Suçlama, öfke ve küskünlük gibi incitici duygulara takılıp kalmak, değerli enerjinizi çalacak ve iyileşmenizi ve ilerlemenizi engelleyecektir.

  Kendinize hala bir geleceğiniz olduğunu hatırlatın. Başka birine bağlı olduğunuzda, birlikte bir yaşam için birçok umut ve hayal yaratırsınız. Bir ayrılıktan sonra, bu özlemlerin gitmesine izin vermek zordur. Bir zamanlar hayal ettiğiniz geleceğin kaybının yasını tutarken, yeni umutların ve hayallerin sonunda eskilerinin yerini alacağı gerçeğiyle cesaretlendirin.

  Ayrılığa verilen normal tepki ile depresyon arasındaki farkı bilin. Bir ayrılıktan sonra keder felç edici olabilir, ancak bir süre sonra üzüntü kalkmaya başlar. Günden güne ve azar azar ilerlemeye başlarsınız. Bununla birlikte, herhangi bir ileri momentum hissetmiyorsanız, depresyondan muzdarip olabilirsiniz.

  Başkalarından destek, bir ayrılık veya boşanmadan sonra iyileşmek için çok önemlidir. Yalnız kalmak isteyebilirsiniz, ancak kendinizi izole etmek sadece bu zamanı daha da zorlaştıracaktır. Bunu kendi başınıza aşmaya çalışmayın. Güvenilir arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle yüz yüze bağlantı kurun. Size değer veren ve enerji veren insanlarla zaman geçirin. Yeni dostluklar geliştirin veya gerekirse profesyonel bir destek alın.

  Eski partnerinizi neden seçtiğiniz de dahil olmak üzere kendi seçimlerinizi ve davranışlarınızı objektif olarak inceleyebilirseniz, nerede yanlış yaptığınızı görebilir ve bir dahaki sefere daha iyi seçimler yapabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

error: Kopyalamaya Karşı Korumalıdır. Yazıların tamamı Psk. Yiğit Daimselamet tarafından hazırlanmaktadır ve izinsiz kullanımı kesinlikle yasaktır.