Çocuklar için ayrılık ve boşanma özellikle üzücü, stresli ve kafa karıştırıcı bir dönem olabilir. Ayrılık veya boşanma, ilgili herkes için oldukça stresli ve duygusal bir deneyimdir ancak çocuklar genellikle tüm dünyalarının alt üst olduğunu hissederler. Her yaşta anne babanın evliliğinin ve ailenin dağılmasına tanık olmak travmatik olabilir. Çocuklar kararsız veya kızgın hissedebilirler. Hatta bazıları evdeki sorunlar için kendilerini suçlu hissedebilir. Boşanma hiçbir zaman sorunsuz bir süreç değildir. Kaçınılmaz olarak böyle bir geçiş zamanı, bir miktar keder ve zorluk olmadan gerçekleşmez. Ancak, onların refahını birinci önceliğiniz haline getirerek, çocuklarınızın acısını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

  Sabrınız, güvenceniz ve dinleyen kulağınız, çocuklarınız alışılmadık koşullarla başa çıkmayı öğrenirken gerilimi en aza indirebilir. Çocuklarınızın güvenebileceği rutinler sağlayarak, onlara istikrar, yapı ve bakım konusunda size güvenebileceklerini hatırlatmış olursunuz. Çocuklarınızın anne babaların çatışmasını izlemenin getirdiği stres ve ızdıraptan kaçınmasına yardımcı olabilirsiniz. Desteğinizle, çocuklarınız bu huzursuz edici zamanı başarıyla atlatmakla kalmaz, aynı zamanda sevildiğini, kendinden emin, güçlü hissederek ve hatta her iki ebeveyne daha yakın bir bağ ile bu süreçten çıkabilir.

  Çocuklarınıza boşanmanızı anlatmak söz konusu olduğunda, birçok ebeveyn donar. Konuşmaya oturmadan önce söyleyeceğiniz şeyleri hazırlayarak hem kendiniz hem de çocuklarınız için konuşmayı biraz daha kolaylaştırın. Zor soruları önceden tahmin edebiliyorsanız, kendi endişelerinizle önceden başa çıkabiliyorsanız ve onlara ne söyleyeceğinizi dikkatlice planlayabiliyorsanız, çocuklarınızın haberleri ele almasına yardımcı olmak için daha donanımlı olacaksınız.

 • Ne kadar zor olursa olsun, empatik bir tonlamaya çalışın ve en önemli noktaları en baştan ele alın. Çocuklarınıza dürüst ama çocuk dostu bir açıklamanın avantajını sunun.
 • Doğruyu söyleyin. Çocuklarınızın neden boşandığınızı bilmeye hakları var, ancak uzun soluklu nedenler sadece onları şaşırtabilir. “Artık anlaşamıyoruz” gibi basit ve dürüst bir şey seçin. Çocuklarınıza, bazen ebeveynler ve çocuklar her zaman anlaşamasalar da ebeveynlerin ve çocukların birbirlerini sevmekten vazgeçmediklerini veya birbirlerinden boşanmadıklarını hatırlatmanız gerekebilir.
 • Sevdiğinizi söyleyin. Kulağa ne kadar basit gelse de çocuklarınıza olan sevginizin değişmediğini bildirmek onlara güçlü bir mesajdır. Kahvaltılarını hazırlamaktan ev ödevlerine yardım etmeye kadar her şekilde onlarla ilgileneceğinizi söyleyin.
 • Bazı şeylerin farklı olacağını ve bazılarının olmayacağını kabul ederek, çocuklarınızın hayatlarındaki değişikliklerle ilgili sorularını önleyin. Gittiğiniz her ayrıntıyla birlikte ilgilenebileceğinizi bilmelerini sağlayın.
 • Suçlamaktan kaçının. Çocuklarınıza karşı dürüst olmak, ancak eşinizi eleştirmemek çok önemlidir. Bu, sadakatsizlik gibi incitici olaylar olduğunda özellikle zor olabilir, ancak biraz diplomasi ile suçlama oyununu oynamaktan kaçınabilirsiniz.
 • Birleşik bir cephe sunun. Mümkün olduğu kadar, ayrılmanız veya boşanmanız için bir açıklama üzerinde önceden anlaşmaya çalışın ve buna bağlı kalın.
 • Görüşmelerinizi planlayın. Yaşam düzenlemelerinde herhangi bir değişiklik meydana gelmeden önce çocuklarınızla konuşmak için plan yapın. Ve mümkünse eşiniz yanındayken konuşmayı planlayın.
 • Ayrılma nedenlerinizi söylerken eşinize saygılı olun.
 • Genel olarak, daha küçük çocuklar daha az ayrıntıya ihtiyaç duyar ve basit bir açıklama ile daha iyi sonuç verir, oysa daha büyük çocuklar daha fazla bilgiye ihtiyaç duyabilir.
 • Çocuklara yaşam düzenlerindeki, okullarındaki veya etkinliklerindeki değişiklikleri anlatın, ancak onları ayrıntılarla boğmayın.
 • Gerçekçi olun. Çocuklarınıza ne kadar söylemeye karar verirseniz verin, bilgilerin her şeyden önce doğru olması gerektiğini unutmayın.
 • Çocuğunuzu duygularını paylaşmaya ve onları gerçekten dinlemeye teşvik edin. Beklemediğiniz şeyler hakkında üzüntü, kayıp veya hayal kırıklığı hissediyor olabilirler.
 • Duyguları için kelimeler bulmalarına yardımcı olun. Çocukların duygularını ifade etmekte zorlanmaları normaldir. Onların ruh hallerini fark ederek ve onları konuşmaya teşvik ederek onlara yardımcı olabilirsiniz.

  Güçlü duygular çocuklara zor gelse de boşanma sonrası çocuklar için bazı tepkiler normaldir.

  Kızgınlık. Çocuklarınız, normallik duygularını yok ettiğiniz için size ve eşinize öfkelerini ve kızgınlıklarını ifade edebilirler.

  Endişe. Çocukların hayatlarında büyük değişikliklerle karşılaştıklarında endişe duymaları doğaldır.

  Hafif depresyon. Ailenin yeni durumuyla ilgili üzüntü normaldir. Umutsuzluk ve çaresizlik duygusuyla birleşen üzüntü, muhtemelen hafif bir depresyon biçimine dönüşebilir.

  Uyku sorunları, zayıf konsantrasyon, okulda sorun, uyuşturucu veya alkol kötüye kullanımı, kendine zarar verme, kesme veya yeme bozuklukları, sık öfkeli veya şiddetli patlamalar, sevdiklerinden çekilme, sevilen aktivitelere ilgisizlik yaşadığı durumlarda bir uzmandan destek almalısınız. Sağlıkla kalın.

Leave a comment

error: Kopyalamaya Karşı Korumalıdır. Yazıların tamamı Psk. Yiğit Daimselamet tarafından hazırlanmaktadır ve izinsiz kullanımı kesinlikle yasaktır.