Çocuğunuzun alkol kullandığını keşfettiyseniz, üzgün, kızgın ve endişeli hissetmeniz normaldir. Reşit olmayan çocuğunuzun alkol kullanması, onun hayatında daha sonra ortaya çıkmayabilecek ciddi etkileri olabilir. Genç yaşta alkol kullanmak, bir gencin beyninin gelişimini etkileyebilir, uyku düzenini bozabilir, ergenliği geciktirebilir, okulda konsantre olmasını zorlaştırabilir ve hatta karaciğer ve kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve belirli kanser türleri için risklerini artırabilir.

  Bunun da ötesinde, reşit olmayan yaşlarda alkol kullanımının duygusal ve davranışsal sonuçları da vardır. Alkol kullanımı bir gencin ruh halini ve kişiliğini etkileyebilir, depresyonu, kaygıyı veya intihar düşüncelerini tetikleyebilir. Alkollü araba kullanmak, cinsel ilişkiye girmek, kavga etmek, hırsızlık yapmak veya okulu asmak gibi riskli davranışlarda artışa neden olabilir.

  Çocuklar ve gençlerin aşırı içki içme olasılıkları daha yüksektir ve yetişkinlere göre alkolle ilgili bir sorun geliştirmeye daha yatkındırlar. Araştırmalar bunun, bir gencin beyninin zevk merkezinin, sağlıklı kararlar verme kapasitelerinden önce olgunlaşmasından kaynaklanabileceğini göstermektedir. Başka bir deyişle ne zaman ve ne kadar içecekleri konusunda doğru seçimleri yapmadan önce alkolden zevk alabilirler. Bu onları en iyi ihtimalle utanç verici, en kötü ihtimalle kendileri veya başkaları için hayati tehlike oluşturan şeyler yapmaya yönlendirebilir.

  Bir ergene ebeveynlik yapmak nadiren kolay olsa da özellikle ergenlik ve gençlik yıllarında çocuğunuzun yaptığı seçimler üzerinde hala büyük bir etkiniz olabileceğini unutmamak önemlidir. Çocuğunuzla alkol hakkında konuşmanın en iyi yolunu bulabilir, altta yatan sorunları ele alabilir ve gelecekte daha akıllı seçimler yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

  Ergenlik yılları büyük bir çalkantı dönemi olabilir. Çocuklar bağımsızlıklarını savunmak ve kendi kimliklerini oluşturmak için mücadele ederken, fiziksel ve hormonal değişiklikler duygusal iniş çıkışlar yaratabilir. Pek çok genç merak, bir isyan veya meydan okuma eylemi olarak alkolü deneyecek olsa da bazılarının içmeye karar vermesinin tek bir nedeni yoktur. Bununla birlikte, reşit olmayan alkol kullanımının olası nedenlerini ne kadar çok anlarsanız, çocuğunuzla tehlikeler hakkında konuşmak ve davranışlarındaki kırmızı bayrakları belirlemek o kadar kolay olacaktır.

  Gençlerin alkol kullanma nedenler nelerdir?

  Akran baskısı, reşit olmayan içki içmenin en yaygın nedenleri arasındadır. Çocuklar ergenlik çağına girdikçe, arkadaşları yaptıkları seçimler üzerinde giderek daha fazla etki sahibi olurlar. Uyum sağlamak ve kabul edilmek için çaresiz olan çocukların, arkadaşları içtiğinde içmeleri çok daha olasıdır.

  Çevresel etkiler; filmler ve televizyon, her “havalı”, bağımsız gencin içki içiyormuş gibi görünmesini sağlayabilir. Özellikle sosyal medya, çocuğunuza içki içmeyerek eksikliğini hissettirebilir veya hayatlarını nasıl yaşadıkları konusunda yetersiz hissetmelerine neden olabilir.

  Altta yatan bir sorunla başa çıkmak için alkol kullanımı ilerleyebilir. Gençlik yılları zordur ve çocuklar stres, can sıkıntısı, okul baskısı, uyumsuzluk, evdeki sorunlar, anksiyete, çocukluk travması veya depresyon gibi sorunlarla başa çıkmak için yanlış yönlendirilmiş bir girişimde alkole yönelebilirler.

  Daha bağımsız görünmek için, gençler genellikle artık çocuk olmadıklarını kanıtlamak isterler. Eğer içki içmek sadece yetişkinler içinse, yapacakları şey bu olur. Olgunluklarını belirlemek için kendi içme alışkanlıklarınızı da kopyalayabilirler.

  Ebeveyn sınırlarından yoksundurlar. Çocuğunuz ne kadar uzun veya olgun görünürse görünsün sınırlara, disipline ve yapıya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyar. Sınırların olmaması bir genç için kafa karıştırıcı ve bunaltıcı olabilir.

  Aileler çocuklarına nasıl davranmalıdır?

  Çocuğunuz alkolü ne kadar erken kullanırsa, ileriki yaşamlarında daha fazla sorun yaşama olasılığı o kadar fazladır. Bu nedenle konuşmaya başlamak için asla erken değildir. Konuşmak için doğru zamanı seçin. Ortak bir zemin bulun. Doğrudan içki içmeyle ilgili bir tartışmaya dalmaya çalışmak, hoş olmayan bir kavgayı tetiklemenin hızlı bir yolu olabilir. Çocuğunuzun düşünceleri ve görüşleri hakkında konuşmasına ve açılmasına izin verin ve eleştirel, onaylamayan veya yargılayıcı olmadan dinlemeye çalışın. İçmemek için nedenleri tartışın. Alkol kullanımının, görünümleri üzerindeki etkileri hakkında konuşun (ağız kokusu, kötü cilt vs.). Çocuğunuzla alkol kullanımı hakkında konuşmak, yapılacaklar listenizi işaretlemek için tek bir görev değil, devam eden bir tartışmadır. Bir gencin hayatında işler hızla değişebilir, bu nedenle onlara neler olduğu hakkında konuşmaya zaman ayırmaya, soru sormaya ve sorumlu alkol kullanımı için iyi bir örnek oluşturmaya devam edin. Bu sorunu tek başınıza çözmek zorunda değilsiniz. Gençler genellikle ebeveynlerine isyan ederler, ancak aynı bilgiyi farklı bir otorite figüründen duyarlarsa, dinlemeye daha meyilli olabilirler. Bu süreçte bir uzmanda destek almayı ihmal etmeyin. Sağlıkla kalın.

error: Kopyalamaya Karşı Korumalıdır. Yazıların tamamı Psk. Yiğit Daimselamet tarafından hazırlanmaktadır ve izinsiz kullanımı kesinlikle yasaktır.