Yaşadığımız felaketlerden sonra insanlarda görülen en yaygın durumlardan biri depresyondur. Depresyon, gençten yaşlıya ve hayatın her kesiminden milyonlarca insanı etkileyen ciddi ancak tedavi edilebilir bir hastalıktır. Günlük yaşamın önüne geçer, muazzam acıya neden olur, sadece bundan muzdarip olanları değil, aynı zamanda etrafındaki herkesi de etkiler.

  Sevdiğiniz biri depresyondaysa, çaresizlik, hayal kırıklığı, öfke, korku, suçluluk ve üzüntü gibi çok sayıda zor duygu yaşıyor olabilirsiniz. Bu hislerin hepsi normaldir. Bir arkadaşınızın veya aile üyenizin depresyonuyla uğraşmak kolay değildir ve kendi sağlığınızı ihmal ederseniz, bu durum ezici olabilir.

  Arkadaşlığınız ve desteğiniz sevdiklerinizin iyileşmesi için çok önemli olabilir. Depresyon belirtileriyle başa çıkmalarına, olumsuz düşüncelerin üstesinden gelmelerine ve enerjilerini, iyimserliklerini ve yaşamdan aldıkları zevki yeniden kazanmalarına yardımcı olabilirsiniz. Ancak kendi duygusal sağlığınıza dikkat etmeyi unutmayın. Sevdiklerinizin ihtiyaç duyduğu tam desteği sağlamak için buna ihtiyacınız olacaktır.

  Aile ve arkadaşlar genellikle depresyonla mücadelede ilk savunma hattıdır. Depresif bir sevdiğinizde sorunu onlardan önce fark edebilirsiniz ve sizin etkiniz ve ilginiz onları yardım aramaya motive edebilir. Bunları anlamanın bazı belirtileri vardır.

  Artık hiçbir şeyi umursamıyor gibi görünebilir. İşe, cinselliğe, hobilere ve diğer zevkli aktivitelere olan ilgisini kaybedebilir. Arkadaşlarından, ailesinden ve diğer sosyal faaliyetlerden çekilmiştir.

  Hayata kasvetli veya olumsuz bir bakış açısı ifade eder. Karakteristik olmayan bir şekilde üzgün, asabi, eleştirel veya huysuzdur. Çaresiz veya umutsuz hissetmekten bahseder.

  Sık sık baş ağrısı, mide problemleri ve sırt ağrısı gibi ağrılardan şikâyet eder. Sürekli yorgun ve bitkin hissetmekten yakınır.

  Normalden daha az veya fazla uyur. Kararsız, unutkan ve düzensiz hale gelir. Normalden daha fazla veya daha az yer ve yakın zamanda fazla kilo almış veya kaybetmiştir.

  Kendi kendine iyileşmenin bir yolu olarak daha fazla alkol tüketir veya ağrı kesiciler de dahil olmak üzere ilaçları kötüye kullanır.

  Depresif insanlar başkalarından çekilme ve kendilerini izole etme eğilimindedir. Endişenizi ve tekrar tekrar onu dinleme isteğinizi ifade etmeniz gerekebilir. Nazik, ancak ısrarcı olun. Sevdiğiniz kişiyle depresyon hakkında bir konuşma başlatmanın bir yolunu bulmak her zaman en zor kısımdır. Şunları söylemeyi deneyebilirsiniz:

“Son zamanlarda senin için endişeleniyorum.”

“Son zamanlarda sende bazı farklılıklar gözlemledim ve nasıl olduğunu merak ettim.”

“Seninle görüşmek istedim çünkü son zamanlarda oldukça moralin bozuktu.”

  Konuştuktan sonra, aşağıdaki gibi sorular sorabilirsiniz:

“Ne zaman böyle hissetmeye başladın?”

“Böyle hissetmene neden olan bir şey mi oldu?”

“Şu anda seni en iyi nasıl destekleyebilirim?”

“Yardım almayı düşündün mü?”

  Unutmayın, destekleyici olmak cesaretlendirme ve umut sunmayı içerir. Çoğu zaman bu, kişiyle, depresyondayken anlayacağı ve yanıt verebileceği bir dilde konuşma meselesidir.

  Depresyonda olan bir arkadaşınıza veya akrabanıza yardım etmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, tedavi süreci boyunca koşulsuz sevginizi ve desteğinizi vermektir. Kişinin ihtiyaç duyduğu ve kabul etmeye istekli olduğu her türlü yardımı sağlayın. Gerçekçi beklentileriniz olsun. Depresif bir arkadaşın veya aile üyesinin mücadelesini izlemek, özellikle de ilerleme yavaşsa veya durmuşsa, sinir bozucu olabilir. Sabırlı olmak önemlidir. Depresyondan kurtulma bir gecede olmaz. Örnek olarak liderlik edin. Kişiyi daha sağlıklı, ruh halini yükselten bir yaşam tarzı sürdürmeye teşvik edin. Etkinliğe yönlendirin. Özellikle egzersizler çok yararlıdır, bu yüzden depresif sevdiklerinizi hareket ettirmeye çalışın. Birlikte yürüyüşe çıkmak en kolay seçeneklerden biridir. Destek arayın. Destek için başkalarına başvurarak depresyondaki akrabanıza veya arkadaşınıza ihanet etmezsiniz. Bir uzmandan destek almasına yardımcı olabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

error: Kopyalamaya Karşı Korumalıdır. Yazıların tamamı Psk. Yiğit Daimselamet tarafından hazırlanmaktadır ve izinsiz kullanımı kesinlikle yasaktır.