Kahkaha güçlü bir ilaçtır ve insanların vücudunda sağlıklı fiziksel ve duygusal değişiklikleri tetikleyecek şekilde bir araya getirir. Kahkaha bağışıklık sisteminizi güçlendirir, ruh halini iyileştirir, ağrıyı azaltır ve sizi stresin zararlı etkilerinden korur. Zihninizi ve bedeninizi yeniden dengeye getirmek için iyi bir kahkahadan daha hızlı veya daha güvenilir bir şey olamaz. Mizah yüklerinizi hafifletir, umuda ilham verir, sizi başkalarına bağlar ve sizi topraklanmış, odaklanmış ve uyanık tutar. Ayrıca öfkeyi serbest bırakmanıza ve daha erken affetmenize yardımcı olur.

  İyileştirme ve yenileme gücüyle, kolayca ve sıklıkla gülme yeteneği, sorunların üstesinden gelmek, ilişkilerinizi geliştirmek ve hem fiziksel hem de duygusal sağlığı desteklemek için muazzam bir kaynaktır. Hepsinden iyisi, bu paha biçilmez ilaç eğlenceli, ücretsiz ve kullanımı kolaydır.

  Çocukken günde yüzlerce kez gülerdik, ancak yetişkinler olarak hayat daha ciddi ve kahkahalar daha seyrek olma eğilimindedir. Ancak mizah ve kahkaha için daha fazla fırsat arayarak duygusal sağlığınızı iyileştirebilir, ilişkilerinizi güçlendirebilir, daha fazla mutluluk bulabilir ve hatta yaşamınıza yıllar ekleyebilirsiniz.

  Gülmek sağlığınız için de iyidir;
  Gülmek tüm vücudu rahatlatır. İyi, doyurucu bir kahkaha, fiziksel gerginliği ve stresi azaltır. 45 dakika sonrasına kadar kaslarınızı gevşetir.

  Gülmek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kahkaha stres hormonlarını azaltır ve bağışıklık hücrelerini ve enfeksiyonla savaşan antikorları artırır. Böylece hastalıklara karşı direncinizi artırır.

  Kahkaha, vücudun doğal iyi hissettiren kimyasalları olan endorfin salınımını tetikler. Endorfinler genel olarak iyi olma hissini arttırır ve hatta ağrıyı geçici olarak hafifletebilir.

  Gülmek kalbi korur. Kahkaha kan damarlarının işlevini iyileştirir ve kan akışını artırır, bu da sizi kalp krizi ve diğer kalp damar sorunlarına karşı korumanıza yardımcı olabilir.

  Gülmek kalori yakar. Bu sebep yüzünden kişinin spor yapmasının yerini tutmaz, ancak bir çalışma, günde 10 ila 15 dakika gülmenin yaklaşık 40 kalori yaktığını gösterdi. Bu, bir yıl boyunca üç veya dört kilo vermek için yeterli olabilir.

  Kahkaha öfkenin ağır yükünü hafifletir. Hiçbir şey öfkeyi ve çatışmayı paylaşılan bir kahkahadan daha hızlı dağıtamaz. Komik tarafından bakmak, sorunları bir perspektife oturtabilir ve küskünlük veya kırgınlığa kapılmadan çatışmalardan devam etmenizi sağlayabilir.

  Kahkaha daha uzun yaşamanıza bile yardımcı olabilir. Norveç’te yapılan bir araştırma, güçlü bir mizah anlayışına sahip kişilerin, gülmeyenler kadar uzun yaşadığını buldu. Fark, özellikle kanserle savaşanlar için kayda değerdi.

  Kahkaha zihinsel olarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Gülmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ve bu olumlu duygu, kahkahalar azaldıktan sonra bile sizinle kalır. Mizah, zor durumlar, hayal kırıklıkları ve kayıplar karşısında olumlu ve iyimser bir bakış açısına sahip olmanıza yardımcı olur.

  Kahkaha ve ruh sağlığı arasında bağlantı vardır. Kahkaha sıkıntı veren duyguları durdurur. Gülerken endişeli, kızgın veya üzgün hissedemezsiniz. Kahkaha, rahatlamanıza ve şarj olmanıza yardımcı olur. Stresi azaltır ve enerjiyi artırır, odaklanmanızı ve daha fazlasını başarmanızı sağlar. Kahkaha bakış açısını değiştirir, durumları daha gerçekçi, daha az tehdit edici bir ışıkta görmenizi sağlar. Esprili bir bakış açısı, bunalmış hissetmekten ve çatışmayı dağıtmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilecek psikolojik bir mesafe yaratır. Kahkaha sizi başkalarına yaklaştırır, bu da zihinsel ve duygusal sağlığınızın tüm yönleri üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir.

  Kahkaha doğuştan hakkınızdır, doğuştan gelen ve doğuştan gelen yaşamın doğal bir parçasıdır. Bebekler yaşamın ilk haftalarında gülümsemeye başlar ve doğduktan sonraki aylarda yüksek sesle gülerler. Kahkahaların ortak bir ses olduğu bir evde büyümemiş olsanız bile, hayatın her aşamasında gülmeyi öğrenebilirsiniz.

  Gülümsemek gülmenin başlangıcıdır ve gülmek gibi bulaşıcıdır. Birine baktığınızda veya hafif derecede hoşa giden bir şey gördüğünüzde, gülümseme alıştırması yapın. Telefonunuza bakmak yerine, sokaktan geçtiğiniz insanlara, size sabah kahvesi sunan kişiye veya asansörü paylaştığınız iş arkadaşlarınıza bakın ve gülümseyin. Başkaları üzerindeki etkisine dikkat edin. Kahkahaları duyduğunuzda, ona doğru ilerleyin. Eğlenceli insanlarla vakit geçirin. Bunlar hem kendilerine hem de hayatın saçmalıklarına kolayca gülen ve rutin olarak günlük olaylarda mizah bulan insanlardır. Gülmek için kendinize fırsatlar oluşturun. Güzel gülüşlerinizi sevdiklerinizle paylaşmanız dileğiyle. Sağlıkla kalın.

error: Kopyalamaya Karşı Korumalıdır. Yazıların tamamı Psk. Yiğit Daimselamet tarafından hazırlanmaktadır ve izinsiz kullanımı kesinlikle yasaktır.