Huzursuz Bacak Sendromu (HBS), bacaklarda kaşıntı, karıncalanma, çekme veya emekleme gibi rahatsız edici hislere neden olur. Bu hisler, bacakları hareket ettirmek için ezici bir dürtü yaratır.

  HBS’lu kişiler rahatlama sağlamak için yürüyebilir, esneyebilir veya bacaklarını sallayabilir. Semptomlar, dinlenirken veya uzanırken de dahil olmak üzere, aktif olmadığında daha kötü olma eğilimindedir. Sonuç olarak, HBS semptomları genellikle uykuyu bozar.

  HBS, insanların %5 ila %10’unu etkiler. ABD’de yetişkinlerle çocukların %2 ila 4’ünde ve erkeklerden daha sık kadınlarda bulunur. Her yaştan insan HBS geliştirebilir, ancak en şiddetli semptomlar yaşlı erişkinlerde ortaya çıkma eğilimindedir.

  Belirtileri;

  HBS ile ilişkili duyumlar, bozukluğu olmayanların yaşadığı normal duyumlardan farklıdır. Bu onları karakterize etmeyi zorlaştırır. Uluslararası Uyku Sınıflandırmasına göre, bu sendromu yaşayan kişiler tarafından duyguları tanımlamak için en sık kullanılan kelimeler ve ifadeler;

  Seğirme, rahatsız/huzursuz hissetme, ayaklarını uzatma isteği, hareket etme dürtüsü, bacaklarının kendi kendine hareket etmek istediği düşüncesidir.

  Bacaklarını hareket ettirme arzusu, HBS’lu birçok insan için uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı zorlaştırır. Bir araştırma, bireylerin %88’inin HBS ile en az bir uyku ile ilgili semptom yaşadığını gösterdi. HBS semptomları genellikle gece yattıktan kısa bir süre sonra ortaya çıkar ve kişiler hissi azaltmak için bacaklarına tekme atar, kıvranır veya masaj yapar. Bazı kişiler yataktan kalkmaya, hareket etmeye veya esnemeye mecburdur.

  HBS ile ilişkili uyku bozukluklarının bir sonucu olarak kişiler genellikle yorgunluk ve gündüz uyku hali yaşarlar. Uyku eksikliği depresyon, anksiyete, kalp hastalığı ve obezite ile ilişkilidir. HBS yaşayan kişiler de bu sorunlar için daha büyük risk altındadır. Uykuyla ilgili endişeler, HBS yaşayan kişilerin durumları için tıbbi bakım aramasının ana nedenidir.

  HBS, kadınların yaklaşık %20’si ile hamilelik sırasında geçici olarak da ortaya çıkabilir. Bu semptomlar tipik olarak doğumdan sonra azalır. Nedeni tam olarak bilinmemektedir ve genetik bir bileşeni olabilir. HBS’lu kişilerin %40 ila %90’ında bu duruma sahip en az bir birinci derece akraba (ebeveyn, kardeş veya çocuk) vardır.

  Bazı maddeler semptomları daha da kötüleştirebilir. Bunlar; alkol, kafein, nikotin, vs. Bu maddelerin çoğu yatma saatine çok yakın veya fazla alındığında uyku mimarimizi de olumsuz etkileyebilir.

  Huzursuz Bacak Sendromu İçin İpuçları

  İyi uyku hijyeni, bir yatak odası ortamının ve yüksek kaliteli uykuyu destekleyen günlük bir rutinin sürdürülmesi anlamına gelir. Alkol ve kafeinden kaçınmak, HBS yaşayanlar için özellikle önemlidir çünkü bu maddeler semptomları kötüleştirebilir.

  Fiziksel hareketsizlik sıklıkla HBS semptomlarını tetiklediğinden egzersiz yardımcı olabilir. Bir araştırma çalışması HBS yaşayanların, altı haftalık bir egzersiz programına dahil olduktan sonra semptom şiddetinde %39’luk bir azalma gösterdiğini bulmuşlardır.

  Bacakları uyarmak için masaj ve sıcak banyoların kullanılması yaygın olarak tavsiye edilir. HBS literatüründe; şu anda bu yöntemlerin etkinliğini destekleyen sınırlı bilimsel kanıt bulunmaktadır.

  HBS yaşamı tehdit etmese de iyi uyuyamamanın yarattığı hüsran ruh sağlığına zarar verebilir. Bu süreçte bir uzmandan destek almalısınız. Sağlıkla kalın.

error: Kopyalamaya Karşı Korumalıdır. Yazıların tamamı Psk. Yiğit Daimselamet tarafından hazırlanmaktadır ve izinsiz kullanımı kesinlikle yasaktır.