İntiharı düşünüyorsanız, acınız ezici ve kalıcı görünebilir. Ancak intihar düşünceleri ve duygularıyla başa çıkmanın ve acının üstesinden gelmenin yolları vardır. Şu anda ne kadar acı çekiyor olursanız olun, yalnız değilsiniz. Çoğumuz hayatımızın bir noktasında intihar düşüncesi yaşamışızdır. İntihar duygusu bir karakter kusuru değildir ve bu sizin deli, zayıf veya kusurlu olduğunuz anlamına gelmez. Bu sadece şu anda başa çıkabileceğinizden daha fazla acınız olduğu anlamına gelir. Ancak zamanla ve destekle sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz.

  En iyi, en beğenilen, ihtiyaç duyulan ve yetenekli insanlardan bazıları şimdi bulunduğunuz yerdeydi. Birçoğumuz depresyona kapıldığımızı ve tüm umudumuzu kaybettiğimizi hissettiğimizde kendi hayatımızdan vazgeçmeyi düşündük. Ancak depresyonun acısı tedavi edilebilir ve umut yenilenebilir.

  Durumunuz ne olursa olsun size ihtiyacı olan insanlar, fark yaratabileceğiniz yerler ve size hayatın yaşamaya değer olduğunu hatırlatabilecek deneyimler vardır. Ölümle yüzleşmek ve eşiğinden geri adım atmak gerçek cesaret ister. Bu cesareti hayatla yüzleşmek, depresyonun üstesinden gelmek için başa çıkma becerilerini öğrenmek ve devam edecek gücü bulmak için kullanabilirsiniz.

  Unutmayın ki;

  1. Duygularınız sabit değildir ve sürekli değişkenlik gösterir. Bugün hissettikleriniz dün hissettiklerinizle, yarın ya da gelecek hafta nasıl hissedeceğinizle aynı olmayabilir.
  2. Yokluğunuz, arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin hayatında keder ve ıstırap yaratacaktır.
  3. Hayatınızda hala başarabileceğiniz birçok şey var.
  4. Hayatta sizi memnun etme ve yükseltme yeteneğine sahip ve özleyeceğiniz manzaralar, sesler ve deneyimler var.
  5. Zevk veren duyguları deneyimleme yeteneğiniz, üzücü duyguları deneyimleme yeteneğinize eşittir.

  Birçok duygusal acı türü intihar düşüncelerine yol açabilir. Bu ağrının nedenleri her birimize özeldir ve ağrıyla baş etme yeteneği kişiden kişiye farklılık gösterir. Hepimiz farklıyız.

  İntihardan başka çözümler düşünemiyorsanız, bu başka çözümler olmadığı için değil, şu anda onları göremiyor olmanızdır. Şu anda deneyimlemekte olduğunuz yoğun duygusal acı, düşüncelerinizi çarpıtarak sorunlara olası çözümleri görmenizi veya destek sunabilecek kişilerle bağlantı kurmanızı zorlaştırabilir.

  Psikologlar, arkadaşlar veya sevdikleriniz, aksi halde sizin için açık olmayan çözümleri görmenize yardımcı olabilir. Lütfen onlara yardım etme şansı verin.

  Acınız ve mutsuzluğunuz hiç bitmeyecekmiş gibi görünse de krizlerin genellikle geçici olduğunu anlamak önemlidir. Çözümler sıklıkla bulunur, duygular değişir, beklenmedik olumlu olaylar meydana gelir. Unutmayın: intihar, geçici bir soruna kalıcı bir çözümdür. Kendinize bir şeylerin değişmesi ve acının dinmesi için gerekli zamanı verin.

  Şu anda intihara meyilli hissediyorsanız, lütfen şu beş adımı izleyin:

  1. Şu anda hiçbir şey yapmamaya söz verin.

Şu anda çok acı çekiyor olsanız bile, kendinize düşünce ve eylem arasında biraz mesafe bırakın. Kendinize bir söz verin: “24 saat bekleyeceğim ve bu süre içinde kendime zarar verici bir şey yapmayacağım.” Bekleyin ve intihar düşünceleriniz ile intihar eyleminiz arasına biraz mesafe koyun.

2. Uyuşturucu ve alkolden kaçının.

Uyuşturucu veya alkol aldıysanız intihar düşünceleri daha da güçlenebilir. Umutsuz hissettiğinizde veya intiharı düşündüğünüzde reçetesiz ilaç veya alkol kullanmamanız önemlidir.

3. Evinizi güvenli hale getirin.

Haplar, bıçaklar, jiletler veya ateşli silahlar gibi kendinize zarar vermek için kullanabileceğiniz şeyleri çıkarın. Bunu yapamıyorsanız, kendinizi güvende hissedebileceğiniz bir yere gidin. Aşırı doz almayı düşünüyorsanız, ilaçlarınızı ihtiyaç duyduğunuz anda size geri verebilecek birine verin.

4. Bu intihar duygularını kendinize saklamayın

İntihar düşünceleri ve duygularıyla başa çıkmanın ilk adımı, onları güvendiğiniz biriyle paylaşmaktır. Bir aile üyesi, arkadaş, psikolog, aile hekimi, öğretmen size yardımcı olabilir.

Güvendiğiniz birini bulun ve işlerin ne kadar kötü olduğunu ona bildirin. Korku, utanç veya mahcubiyetin yardım aramanıza engel olmasına izin vermeyin. Eğer ulaştığınız ilk kişi anlamıyorsa, başka birini deneyin. Sadece hayatınızın bu noktasına nasıl geldiğiniz hakkında konuşmak bile biriken baskının çoğunu serbest bırakabilir ve bununla başa çıkmanın bir yolunu bulmanıza yardımcı olabilir.

5. Umut edin, insanlar yaşamayı başarır.

Sizin kadar kötü hisseden insanlar bile artık bu duygulardan kurtulmayı başarmaktadır. Buna umut edin. Şu anda ne kadar kendinden iğrenme, umutsuzluk ya da izolasyon yaşıyor olursanız olun, bu duyguları yaşamanız için çok iyi bir şansınız vardır. Sadece kendinize gereken zamanı verin ve yalnız gitmeye çalışmayın.

  Bu intihar düşünceleri ve duyguları hiç bitmeyecek gibi görünse de bunun asla kalıcı bir durum olmadığını unutmayın. Yeniden daha iyi hissedeceksin. Bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyin. Sağlıkla ve umutla kalın.

error: Kopyalamaya Karşı Korumalıdır. Yazıların tamamı Psk. Yiğit Daimselamet tarafından hazırlanmaktadır ve izinsiz kullanımı kesinlikle yasaktır.