Bize neşe getirdikleri için köpekleri sahipleniriz. Girdikleri her ortama enerji getirirler. Bize rutin sağlarlar. Sevimli yüzleri sabahlarımızı aydınlatır. Fakat bir köpeğe sahip olmanın psikolojik faydalarının ilk düşündüğümüzden çok daha derin ve şaşırtıcı olduğunu biliyor muydunuz?

  Bu sadece aldığımız sevimli geri bildirimler ve kucaklaşmalarla ilgili değildir. Köpekler, hayatımızın her aşamasında ruhsal ve duygusal sağlığımızı hayal bile edemediğimiz şekillerde temelden yükseltir.

  Köpekler kaygılı çocuklara yardım eder. Köpeklerin çocukların ruh sağlığı üzerindeki inanılmaz etkileri araştırılmış ve bilim tarafından desteklenmiştir. Avustralyalı araştırmacılar tarafından yapılan bir pediatrik araştırma, evde köpekleri olan 3-5 yaşındaki çocukların, evde köpekleri olmayan yaşıtlarına göre daha sosyal ve iyi huylu olduğunu bulmuştur. Doğal olarak, sosyal olarak daha uyumlu olmak, çocuğun genel esenliğinde ve benlik algısında rol oynayabilir.

  Köpeklerin çocuklar için sahip olduğu en şaşırtıcı faydalardan biri, çocukluk kaygısını azaltmaktır. Araştırmalar, köpeklerle düzenli olarak etkileşime girmenin ruh halini iyileştirdiğini ve çocukların stresini hafiflettiğini göstermektedir. Böylece, en vahşi köpeğinizin olduğunu düşünseniz bile, tüylü arkadaşınızın onu tanıyan herkes için rahatlatıcı bir etki olduğundan emin olabilirsiniz.

  Köpekler yetişkinlerin aktif ve sosyal kalmasına yardımcı olur. Araştırmalar, orta düzeyde egzersizle her gün 30 dakika boyunca vücudumuzu hareket ettirmemizi söylüyorlar ve buna kimin vakti var? Köpek sahipleri bunu her gün yapabilirler.

  Bir zorunluluk olarak, 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre köpek sahipleri olarak ortalama bir insandan günde ortalama 22 dakika daha fazla yürümekteyiz. Bu ekstra aktivite, daha yüksek benlik saygısı ve daha iyi bir ruh hali ile bağlantılıdır.

  Araştırmalar, insanların sadece köpeklerini sahiplenerek ve yürüyüşe çıkarak yeni arkadaşlar edinebileceğini göstermiştir. Düzenli olarak gördüğünüz insanlarla bağlantı kurmak ve köpek sevgisini paylaşmak sosyalliği de arttırır.

   Köpekler yaşlıların yalnızlıkla savaşmasına yardımcı olur ve Alzheimer’ı yatıştırır. Diğer insanlarla birlikte bir köpeğe sahip olmanın sosyal yönünden, yaşlılara harika bir arkadaş olduğu gösterilmiştir. Sevildiğini hissettirmek için köpeğinizin başını ellerinize koyması gibisi yoktur.

  Bir köpeğin sizi yalnızlıktan koruyabileceği veya yalnızlığa bir tepki olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar olsa da yaşamın sonraki aşamalarına girerken benzersiz bir rahatlık sağlarlar.

  Şaşırtıcı bir şekilde, araştırmalar köpeklerin Demans hastalarına ölçülemeyecek kadar yardımcı olduğunu göstermiştir. Köpek sahipliği, Alzheimer’lı bir kişinin daha bağımsız hissetmesine yardımcı olabilir ve bu da yaşam kalitelerini artırır. Köpekler beden dilini ve sosyal ipuçlarını okumakta harika olduklarından, kelimeler olmadan birlikte iletişim kurabilmeleri konusunda rahatlık sağlarlar.

  Köpeklerin oldukça talepkâr evcil hayvanlar olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle sahiplenme aşamasında, onlara tam olarak bakabilecek durumda olduğunu doğruladığınızdan emin olun. Bununla birlikte, bir köpeğin teşvik ettiği daha aktif ve meşgul yaşam tarzı, yaşlı yetişkinlerin duygusal sağlığına büyük ölçüde fayda sağlar.

  • Her türden evcil hayvan sahibinin depresyondan daha az muzdarip olduğu gösterilmiştir.
  • Köpeğinizle oynamak, beyindeki sakinleştirici ve gevşetici serotonin ve dopamin seviyelerini artırabilir.
  • Köpeğinizi sevmek stresi azaltabilir, kan basıncını düşürebilir ve kalp atış hızınızı sakinleştirebilir.
  • Köpekler, ruh halinizi yükselterek ve stresi azaltmaya yardımcı olarak, Travma Sonrası Stres Bozukluğu semptomlarıyla olumlu bir şekilde mücadele edebilecek sevgi duygularını ortaya çıkarır.
  • Yalnızlığın fiziksel ve ruhsal gerginliğini yatıştırarak bir dostluk ve arkadaşlık kaynağı sağlar.

  Erkek, kadın veya çocuk, bir köpek, hayatımızı hayal edebileceğimizden çok daha fazla şekilde aydınlatabilir ve zenginleştirebilir. Bir köpeğe sahip olmanın, onu sevmenin ve ona bakmanın yararları hakkında daha fazla konuşabilsek de bir köpeğin sizin terapistiniz olmadığını da söylemek gerekir. Bizi harika şekillerde desteklerler, ancak sorumlu sahipler olarak onlara mümkün olan en iyi hayatı sağlamamız gerekmektedir. Her gün onları mutlu etmeye çalışıyoruz ve onlar da bu enerjiyi geri vermektedirler. Lütfen duygusal veya ruhsal sorunları gidermek için bir köpek sahiplenmeyin. Her yönden harika evcil hayvanlardır, ancak onların hak ettiği sorumlu bakıcı olmanız gerekir.

  Onlara çok iyi bakın, onlar da size çok iyi bakacaklardır! Sağlıkla kalın.

error: Kopyalamaya Karşı Korumalıdır. Yazıların tamamı Psk. Yiğit Daimselamet tarafından hazırlanmaktadır ve izinsiz kullanımı kesinlikle yasaktır.