Her geçen gün öfkenin birçok çeşidini duyuyoruz veya tanık oluyoruz. Hayatlarını öfkenin ele geçirdiği insanlarla karşı karşıya kalıyoruz. Öfkesinin farkında olmayan insanlar, öfkesini daha da arttırarak hayatlarına devam ederken, farkında olan kişiler ise öfkesine çözüm yolu olarak ne yapacağını bilmeden yaşıyor. Bazı ipuçları ve teknikler, öfkenizi kontrol altına almanıza ve duygularınızı daha sağlıklı bir şekilde ifade etmenize yardımcı olabilir.

  Öfke, normal ve sağlıklı bir duygudur. Ne iyi ne de kötüdür. Herhangi bir duygu gibi, bir durumun üzücü, adaletsiz veya tehdit edici olduğunu söyleyen bir mesaj iletir. Öfkeye karşı ani tepkiniz patlamaksa, bu mesajın iletilme şansı asla yoktur. Bu nedenle, kötü muameleye veya haksızlığa uğradığınızda kızgın hissetmek tamamen normal olsa da kendinize veya başkalarına zarar verecek şekilde ifade ettiğinizde öfke bir sorun haline gelir.

  Öfkenizi dışa vurmanın sağlıklı olduğunu, çevrenizdeki insanların çok hassas olduğunu, öfkenizin haklı olduğunu veya saygı görmek için öfkenizi göstermeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak gerçek şu ki, öfkenin insanların sizi görme şekli üzerinde olumsuz bir etkisi olması, muhakemenizi bozması ve başarının önüne geçmesi çok daha olasıdır.

  Sürekli alevlenen veya kontrolden çıkan kronik öfke, ciddi sonuçlar doğurabilir.

  Fiziksel sağlığınızda sorunlar meydana gelir. Sürekli olarak yüksek düzeyde stres ve öfkeyle çalışmak sizi kalp hastalığına, diyabete, zayıflamış bir bağışıklık sistemine, uykusuzluğa ve yüksek tansiyona karşı daha duyarlı hale getirir.

  Ruh sağlığınıza olumsuz etkisi vardır. Kronik öfke, büyük miktarda zihinsel enerji tüketir ve düşüncelerinizi bulanıklaştırarak konsantre olmayı veya hayattan zevk almayı zorlaştırır. Ayrıca stres, depresyon ve diğer ruhsal sağlık sorunlarına yol açabilir.

  Kariyerinizi risk altına alır. Yapıcı eleştiri, yaratıcı farklılıklar ve hararetli tartışmalar sağlıklı olabilir. Ancak öfkelenmek yalnızca iş arkadaşlarınızı, amirlerinizi veya müşterilerinizi yabancılaştırır ve saygılarını zedeler.

  İlişkilerinize zarar verir. Öfke, en çok sevdiğiniz insanlarda kalıcı yara izlerine neden olabilir ve arkadaşlıkların ve iş ilişkilerinin önüne geçebilir. Patlayıcı öfke, başkalarının size güvenmesini, dürüstçe konuşmasını veya rahat hissetmesini zorlaştırır ve özellikle çocuklara zarar verir.

  Öfkeli biriyseniz, elinizden çıkmış gibi hissedebilirsiniz ve canavarı evcilleştirmek için yapabileceğiniz çok az şey vardır. Ama öfkeniz üzerinde düşündüğünüzden daha fazla kontrolünüz var. Öfkenizin gerçek nedenleri ve bu öfke yönetimi araçları hakkında içgörüyle, başkalarını incitmeden duygularınızı ifade etmeyi öğrenebilir ve öfkenizin hayatınızı ele geçirmesini önleyebilirsiniz.

  Birçok insan öfke yönetiminin öfkenizi bastırmayı öğrenmekle ilgili olduğunu düşünür. Ama asla sinirlenmemek sağlıklı bir hedef değildir. Ne kadar bastırmaya çalışırsanız çalışın öfke ortaya çıkacaktır. Öfke kontrolünün gerçek amacı, öfke duygularını bastırmak değil, duygunun arkasındaki mesajı anlamak ve kontrolü kaybetmeden sağlıklı bir şekilde ifade etmektir. Bunu yaptığınızda, sadece kendinizi daha iyi hissetmekle kalmayacak, aynı zamanda ihtiyaçlarınızı karşılama, yaşamınızdaki çatışmaları daha iyi yönetme ve ilişkilerinizi güçlendirme olasılığınız da artacaktır.

  Öfke yönetimi sanatında ustalaşmak emek ister, ancak ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar kolaylaşır. Ve getirisi çok büyük. Öfkenizi kontrol etmeyi ve uygun şekilde ifade etmeyi öğrenmek, daha iyi ilişkiler kurmanıza, hedeflerinize ulaşmanıza ve daha sağlıklı, daha tatmin edici bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır.

  Öfkenin fiziksel hislerine odaklanın. Sezgilere aykırı gibi görünse de öfkeli olduğunuzda vücudunuzun nasıl hissettiğini ayarlamak genellikle öfkenizin duygusal yoğunluğunu azaltır.

  Biraz derin nefes alın. Derin, yavaş nefes alma artan gerilimi önlemeye yardımcı olur. Anahtar, karnınızdan derin nefes alıp ciğerlerinize mümkün olduğunca fazla temiz hava almaktır.

  Harekete geçin. Tempolu bir yürüyüş harika bir fikirdir. Fiziksel aktivite, bastırılmış enerjiyi serbest bırakır, böylece duruma daha soğuk bir kafa ile yaklaşabilirsiniz.

  Duyularınızı kullanın. Stresi hızla atmak ve serinlemek için görme, koku alma, işitme, dokunma ve tatma özelliklerini kullanabilirsiniz. En sevdiğiniz müzik parçasını dinlemeyi, değerli bir fotoğrafa bakmayı, bir fincan çayın tadını çıkarmayı veya bir evcil hayvanı okşamayı deneyebilirsiniz.

  Gerginlik alanlarınızı gerdirin veya masaj yapın. Örneğin, omuzlarınızı yuvarlayın veya boynunuza ve saç derinize hafifçe masaj yapın.

  Yavaşça ona kadar sayın. Zihninizin duygularınızı yakalamasına izin vermek için saymaya odaklanın. Ona ulaştığınızda hala kontrolden çıkmış hissediyorsanız, tekrar saymaya başlayın.

  Bunların yanı sıra güvendiğiniz biriyle konuşun. Yeterince uyuyun. Düzenli egzersiz yapın. Alkol ve madde kullanımını azaltın. Öfkeniz sürekli artarak devam ediyorsa veya çare bulamıyorsanız psikolojik destek alarak öfkenizin ardındaki nedenleri keşfedip ve tetikleyicileri tanımlayabilirsiniz. Terapiler, öfkeyi ifade etmek için yeni becerilerin pratiği için güvenli bir yer sağlayabilir. Sağlıkla kalın.

error: Kopyalamaya Karşı Korumalıdır. Yazıların tamamı Psk. Yiğit Daimselamet tarafından hazırlanmaktadır ve izinsiz kullanımı kesinlikle yasaktır.