Tüm romantik ilişkiler iniş ve çıkışlardan geçer ve hepsi çalışma, bağlılık ve eşinizle uyum sağlama ve değişme isteği gerektirir. Ancak ilişkiniz yeni başlıyor veya yıllardır birlikteyseniz, sağlıklı bir ilişki kurmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Geçmişte birçok başarısız ilişki yaşamış olsanız veya daha önce mevcut ilişkinizin devam etmesi için mücadele etmiş olsanız bile, bağlantıda kalmanın, tatmin bulmanın ve kalıcı mutluluğun tadını çıkarmanın yollarını bulabilirsiniz.
  Her ilişki benzersizdir ve insanlar birçok farklı nedenden dolayı bir araya gelirler. Sağlıklı bir ilişkinin tanımı, ilişkinin tam olarak ne olmasını istediğinize ve nereye gitmesini istediğinize ilişkin ortak bir hedefi paylaşmaktır. Bu ancak partnerinizle derinden ve dürüstçe konuşarak bileceğiniz bir şeydir.
  Bununla birlikte, çoğu sağlıklı ilişkinin ortak olduğu bazı özellikler de vardır. Bu temel ilkeleri bilmek, birlikte koyduğunuz hedefler veya birlikte karşılaştığınız zorluklar ne olursa olsun ilişkinizi anlamlı, tatmin edici ve heyecanlı tutmanıza yardımcı olabilir.
Birbirinize sevildiğini ve duygusal olarak tatmin edildiğini hissettirirsiniz. Sevilmek ile sevildiğini hissetmek arasında fark vardır . Sevildiğini hissettiğinde, birisinin seni gerçekten anladığı gibi, eşiniz tarafından kabul edildiğini ve değer verildiğini hissetmenizi sağlar.
  Bazı çiftler bir şeyleri sessizce söylerken, diğerleri seslerini yükseltip tutkuyla aynı fikirde olmayabilirler. Güçlü bir ilişkinin anahtarı ise çatışmadan korkmamaktır . Sizi rahatsız eden şeyleri misilleme korkusu olmadan ifade etmek için kendinizi güvende hissetmeli ve çatışmayı aşağılanmadan veya haklı olmakta ısrar etmeden çözebilmelisiniz.
  Hiç kimse tüm ihtiyaçlarınızı karşılayamaz. Aslında, partnerinizden çok fazla şey beklemek, bir ilişki üzerinde sağlıksız bir baskı oluşturabilir. Romantik ilişkinizi canlandırmak ve zenginleştirmek için, ilişkinin dışında kendi kimliğinizi sürdürmek, aile ve arkadaşlarla olan bağlarınızı korumak ve hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı sürdürmek önemlidir.
  İyi iletişim, herhangi bir ilişkinin önemli bir parçasıdır. Her iki kişi de ilişkiden ne istediğini bildiğinde ve ihtiyaçlarını, korkularını ve arzularını rahatça ifade ettiğinde, güveni artırabilir ve aranızdaki bağı güçlendirebilir. Partnerinizle pozitif bir duygusal bağ kurduğunuzda, kendinizi güvende ve mutlu hissedersiniz. İnsanlar iyi iletişim kurmayı bıraktığında, iyi ilişki kurmayı bırakırlar ve değişim ya da stres zamanları gerçekten kopukluğu ortaya çıkarabilir. Kulağa basit gelebilir, ancak iletişim kurduğunuz sürece, genellikle karşılaştığınız sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
  Partnerinize neye ihtiyacınız olduğunu söyleyin, tahminde bulunmayın.
Neye ihtiyacınız olduğu hakkında konuşmak her zaman kolay değildir. Birincisi, çoğumuz bir ilişkide bizim için gerçekten önemli olan şeyleri düşünmek için yeterince zaman harcamıyoruz. Neye ihtiyacınız olduğunu bilseniz bile, bunun hakkında konuşmak sizi savunmasız ve utanmış hissetmenize neden olabilir fakat partnerinizin bakış açısından bakın. Sevdiğiniz birine rahatlık ve anlayış sağlamak bir zevktir, yük değil.
  Stresli olduğunuzda veya duygusal olarak bunaldığınızda partnerinizi yanlış okuma, kafa karıştırıcı veya rahatsız edici sözel olmayan sinyaller gönderme veya sağlıksız davranış kalıplarına düşme olasılığınız daha yüksektir. Stresi hızlı bir şekilde yönetmeyi ve sakin bir duruma dönmeyi öğrenebilirseniz, yalnızca bu tür pişmanlıklardan kaçınmakla kalmayacak, aynı zamanda çatışma ve yanlış anlamalardan kaçınmaya da yardımcı olacaksınız. Hatta öfkelendiğinde partnerinizi sakinleştirmeye yardımcı olacaksınız.
  Dokunma, insan varlığının temel bir parçasıdır. Bebekler üzerinde yapılan araştırmalar, beyin gelişimi için düzenli, sevgi dolu temasın önemini göstermiştir. Sevgi teması, vücudun bağlanma ve bağlanmayı etkileyen bir hormon olan oksitosin düzeylerini artırır.
Bir ilişkide her zaman istediğinizi elde etmeyi umuyorsanız, kendinizi hayal kırıklığına hazırlıyorsunuz demektir. Sağlıklı ilişkiler uzlaşma üzerine kuruludur. Ancak, makul bir durumdan olduğundan emin olmak için her bir kişinin kendi payına düşeni yapması gerekir.
  Herhangi bir ilişkide çatışma kaçınılmazdır , ancak bir ilişkiyi güçlü tutmak için her iki kişinin de duyulduğunu hissetmesi gerekir. Amaç kazanmak değil, ilişkiyi sürdürmek ve güçlendirmektir. Eldeki konuya odaklanın ve diğer kişiye saygı gösterin.   Değiştirilemeyecek şeyler üzerinde tartışmalara başlamayın. Birine doğrudan saldırmayın, nasıl hissettiğinizi iletmek için “Ben” ifadelerini kullanın. Örneğin, “Beni kötü hissettiriyorsun” demek yerine, “Bunu yaptığında kendimi kötü hissediyorum” cümlesini deneyin. Eski argümanları karışıma sürüklemeyin. Geçmişteki çatışmalara veya kinlere bakmak ve suçlamak yerine, sorunu çözmek için burada ve şimdi neler yapabileceğinize odaklanın. Affetmeye istekli olun.  Başkalarını affedemiyorsanız veya bağışlayamıyorsanız, çatışmayı çözmek imkansızdır. Öfkeler alevlenirse, ara verin . Pişman olacağın bir şey söylemeden veya yapmadan önce stresi azaltmak ve sakinleşmek için birkaç dakika ayır. Her zaman sevdiğiniz kişiyle tartıştığınızı unutmayın. Bir şeyi ne zaman bırakacağınızı bilin.  Bir anlaşmaya varamazsanız, katılmamayı kabul edin. Bir tartışmayı sürdürmek için iki kişi gerekir. Bir çatışma hiçbir yere gitmiyorsa, ayrılmayı ve devam etmeyi seçebilirsiniz.
  Her ilişkide inişler ve çıkışlar olduğunu bilmek önemlidir. Her zaman aynı sayfada olmayacaksınız. Bazen eşlerden biri, yakın bir aile üyesinin ölümü gibi kendilerini strese sokan bir sorunla boğuşuyor olabilir. İş kaybı veya ciddi sağlık sorunları gibi diğer olaylar her iki partneri de etkileyebilir ve birbirleriyle ilişki kurmayı zorlaştırabilir. Finansman yönetimi veya çocuk yetiştirme konusunda farklı fikirleriniz olabilir.
  Farklı insanlar stresle farklı şekilde baş ederler ve yanlış anlamalar hızla hayal kırıklığı ve öfkeye dönüşebilir. Sorunlarınızı partnerinizden çıkarmayın. Bir çözümü zorlamaya çalışmak daha da fazla soruna neden olabileceğini unutmayın. İkinizi bir araya getiren anları paylaşın, ayrılmaya başladığınız noktayı inceleyin ve birlikte nasıl çalışabileceğinizi çözün. Değişime açık olun. İlişkiniz için dışarıdan yardıma ihtiyacınız varsa, birlikte ulaşın . Bazen bir ilişkideki sorunlar, bir çift olarak üstesinden gelemeyeceğiniz kadar karmaşık veya bunaltıcı görünebilir. Bu tarz durumlarda bir uzmandan destek almayı unutmayın. Sağlıklı günler dilerim.

error: Kopyalamaya Karşı Korumalıdır. Yazıların tamamı Psk. Yiğit Daimselamet tarafından hazırlanmaktadır ve izinsiz kullanımı kesinlikle yasaktır.